nedjelja, 7. prosinca 2008.

Jet-ski održavanje i servisiranje


Nakon što je 2-taktni jet ski je pomalo otišo u povijest a 4-takta je sadašnjost,posvetiti čemo se 4-taktnim Yamaha motorima.
Od glatkog trupa do kompaktnog motora - i tipičnog Yamaha stila, priuštivost je postignuta bez smanjenja kvalitete ovog čistog, tihog, 4-taktnog EFI motora, bez kompromitiranja legendarne Yamahine reputacije o udobnoj vožnji, upravljanju i pouzdanosti.
Motori vodenih skutera se različito servisiraju ,ovisno gdje ih upotrebljavate. Ako je u pitanju pitka voda tada će motorima daleko biti manje za održavanje obzirom ako koristimo u morskim vodama.Servis je bolje podjelit na : dnevni,tjedni,mjesečni i završni koji naravno ovise o broju radnih sati.
Dnevni (5sati)obuhvaća:provjeru vode ako je ušla u jet ski,provjeru ulja u motoru,ako je skuter bio u morskoj vodi oprati sistem tekućom vodom te isprat površinski iznutra i izvana tekućom vodom.
Tjedni (25sati) obuhvaća: provjeru klema na akumulatoru,provjera čepova za ispuštanje vode iz korita jet skija te podmazivanje nakon vanjskog pranja motora sa wd-40 ili nekim drugim sprejom za zaštitu istoga.
Mjesečni (70sati) obuhvaća:promjenu ulja,filtera ulja,čiščenje svječica,ispuštanje vode iz filtra vode,dotezanje šelni na gumicama usisa zraka.
Završni ili konzervaciski servis:bez obzira koliko je prošlo od zadnjeg servisa a ako je korišten jet ski u vodi potrebno je promjeniti ulje,filter ulja,isprati sistem pitkom vodom te konzervaciskim sprejom napuniti sistem usisa zraka dok se motor ne ugasi ili nakon 20 sekundi rada motora ,te skinuti usisnu granu te još nasprejati u svaki usis.Na nekih 150 sati potrebno je promjeniti svječice i španer .
Tada je skutere konzerviran i spreman za novu sezonu a prije samog korištenja bi bilo dobro zamjenit filter zraka.

četvrtak, 4. prosinca 2008.

Nešto o vodenim skuterima.

Jet ski,vodeni skuter,skuteri za vodu.
70 tih godina Kawasaki i Clayton Jacobson II. su obradovali planetu prvim Jet Ski-jem. Jet Ski je (piše na wikipediji) bio komercijalni naziv za "personal water craft" (PWC). Ali koga boli za to...
Danas jet skije dijelimo na sjedeće i "stand-up". Prvi je bio stand-up. Još ćete čut da stand-up modele nazivaju "super-jet" - prema popularnom stand-up jetu koji je proizvela Yamaha početkom 90tih. 1985.
Kawasaki izbacuje prvi sjedeći jet nazvan X2.
Generalno gledano, sjedeći jetovi su lakši za voziti jer su veći i stabilniji. Stand-up jetovi su nešto zahtjevniji za vozit ali je s njima puno veća uživancija nakon što se priviknete na njega.

Sjedeći su namjenjeni za jurcanje, čak i kraća putovanja (bez prtljage). Ukoliko nikad niste sjeli na takvu napravu, probajte prvo iznajmiti sjedeći negdje na obali i shvatit ćete zašto ulazi pod kožu. Ako nakon toga probate stand-up jet (na malo duže vrijeme ga uzmite jer treba vremena da ga savladate), opasno ćete se približiti ovisnosti.
sit-down sjedeci skuter
Idealni za nekoga tko nije baš na ti sa kondicijom i snagom - s njim se lakše starta, održava na vodi i ne iziskuje toliko napora pri vožnji (iako nije problem dobiti upalu mišića nakon 15 minuta jahanja ako se pošteno izdivljate s njim). Za razliku od stand-up jeta, sa sjedećim ćete se puno prije raditi oštre zavoje dok voda prska po vama, oktetati se za 180 dok turbina od 150 KS baca vodu i zrak iza vas. Novi jetovi se kreću od cca. 10.000 eura (130 KS - Yamaha, Bombardier SeeDoo), a rabljeni stari oko 4 godine kreću od 4.500 eura.
stand-up stojeci skuter
Kad poželite iznajmiti jet ski, puno ćete lakše naći sjedeći nego stand-up. Razlog leži u činjenici da su stand-up jetovi malo zahtjevniji za upravljanje do sjedećih. To je ipak malo drukčija vrsta vožnje - nije samo jurcanje i okretanje nego ima i freestylea. Naravno, nitko vas ne sprečava da na stand-up jetu odaberete pravac, stisnete gas do jaja i vozite ravno dokle ide, ali bit će vam sigurno napeto koji put se okrenuti dok stojite na nogama, skočiti, zaroniti i sl. U takvim situacijama je stand-up jet puno slobodniji - trikovima nema kraja. Cijene novih stand-up jetova su cca. 8.000 eura (Yamaha SJ 700 - 70KS, Kawasaki 800 SX-R - 70 KS). Rabljeni su vam oko 4.000 eura, stari oko 5 godina.
.
Motori koji ih pogne

Dijele se na 2taktne i 4taktne (eng. two-stroke ili four-stroke). Preskočimo priču o tehničkoj izvedbi motora (dovoljno je znati da ti motori pokreću turbinu) -> 2taktni motori imaju viši zvuk, manju snagu (ako ga uspoređujemo s 4taktnim istog obujma) i troše više. 4taktni su dimenzijama veći, nešto štedljiviji, jači i mogu odraditi veći broj sati. U stand-up jetovima ćemo uglavnom naći 2taktne motore iako su se od nedavno na tržišu pojavili i stand-up modeli sa 4taktnim motorima . Što se tiče sjedećih jetova oni su uglavnom pogonjeni 4taktnim motorima.

site meter